4 września w Szkole Podstawowej w Rasach odbyło się wspólne czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, zorganizowane przez Szkołę w Rasach oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Drużbicach. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawował Prezydent RP Pan Andrzej Duda.

W szóstej edycji tej ogólnopolskiej akcji udział wzięli: Wójt Gminy Drużbice Pani Bożena Zielińska, Gminna Biblioteka, zespół „Ale Babki”, nauczyciele oraz uczniowie.

Punktualnie o godzinie 10.00 sala gimnastyczna wypełniła się po brzegi odświętnie ubranymi uczniami, których stroje zawierały elementy kojarzone z lekturą. Były zatem wianki, czapki z pawimi piórami i kolorowe wstążki.

Po odczytaniu listu Prezydenta RP i wspomnieniu poprzednich edycji Narodowego Czytania „Trylogii” (2014) i „Quo vadis” (2015), na salę wkroczyła historia...

Widzowie poznali galerię bohaterów „Wesela”, słynne dialogi, stroje tamtej epoki, a także mogli rozwinąć uczucia patriotyczne i poczucie tożsamości narodowej. Odtwórcami ról byli uczniowie, nauczyciele, jak również Wójt Gminy Drużbice Pani Bożena Zielińska oraz Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej Pani Alicja Olejnik. Dzięki takiej interpretacji dramatu wszyscy mogli poznać talent St. Wyspiańskiego i wartości, które chciał przekazać.

Przedstawienie umilił występ zespołu „Ale Babki”, a także wplecione do inscenizacji polskie obrzędy i tradycje. Całość przygotowana została przez nauczycieli ze szkoły w Rasach pod czujnym okiem polonistki tej szkoły Pani Izabeli Bechcińskiej.

Na zakończenie uroczystości Wójt Gminy Drużbice wyraziła podziw i podziękowała organizatorom i nauczycielom biorącym udział w Narodowym Czytaniu i zgodnie ze staropolskim zwyczajem podarował Weselnikom prezent – dwutomowe „Dzieje Polski”.

A już za rok kolejna edycja Narodowego Czytania.