b_230_0_16777215_00_images_dla_mieszkancow_aktualnosci_20200529_maseczka_maseczka.jpg

Wójt Gminy Drużbice przypomina, że jeśli jesteśmy osobami zdrowymi i korzystamy ze środków zapobiegawczych tj. maseczek i rękawiczek ochronnych np. w miejscu pracy, w komunikacji miejskiej, podczas zakupów, spacerów, w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, jednorazowe rękawiczki i maseczki ochronne wyrzucamy do pojemnika lub worka na odpady zmieszane.

Zgodnie z wytycznymi GIS, zanim wrzucimy je do pojemnika lub worka, powinny być zabezpieczone i dodatkowo zebrane w jeden worek. Te zalecenia dotyczą również osób zdrowych, które przebywają w kwarantannie domowej, np. ze względu na powrót do kraju.

Powyższe zasady postępowania z ww. odpadami wynikają z wytycznych Ministerstwa Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywołaną przez niego chorobę COVID-19 (w czasie trwania pandemii/epidemii).

Nie dopuszczajmy do tego, żeby odpady te stanowiły problem widoczny w otoczeniu koszy na śmieci albo na chodnikach czy innych przestrzeniach publicznych.