Takiego tłumu mieszkańców i gości się nie spodziewaliśmy! 11 listopada upłynął w Drużbicach pod znakiem wyśmienitych dań z gęsiny, przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z: Chynowa, Stefanowa, Suchcic, Ras, Drużbic, Podstoły, Wadlewa i Zwierzyńca oraz przez Stowarzyszanie Wsi Hucisko i okolice.

Tego dnia na stole królowała gęś pod przeróżną postacią. Uczestnicy wyjątkowego, na skalę regionu, festiwalu kulinarnego mieli okazję spróbować m.in.: gęsi pieczone i faszerowane, zupy przygotowane na bazie gęsiny, pierogi, smalec, rozmaite pasztety, a nawet pizzę z gęsiną! Organizatorem Festiwalu pn. „ Na św. Marcina najlepsza drużbicka gęsina!” w tym roku było Koło Gospodyń Wiejskich z Drużbic, które otrzymało dofinansowanie w kwocie 4700 zł w ramach Programu Mikrogranty „Łódzkie na plus” 2019 realizowanego przez Centrum OPUS, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020. Partnerem wydarzenia był Wójt Gminy Drużbice.

Zanim jednak mieszkańcy gminy i zaproszeni goście mogli skosztować wyśmienitych dań z gęsiny, uczczono najpierw Święto Niepodległości. Delegacja w składzie: Wójt Gminy Drużbice Tomasz Głowacki, Przewodnicząca Rady Gminy Drużbice Sylwia Stelmach - Piątkowska oraz Radny Rady Gminy Drużbice Marcin Okruszek, złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym katastrofę samolotu „Łoś” w m. Patok oraz na zbiorowej mogile żołnierzy - lotników na cmentarzu w Drużbicach.

Oficjalne obchody Święta Niepodległości rozpoczęła msza św. w parafii św. Rocha w Drużbicach, której przewodniczył ks. Proboszcz Paweł Sudowski. Eucharystię koncelebrował ks. Proboszcz Kazimierz Urbaniak z parafii św. Ignacego Loyoli w Suchcicach. O oprawę muzyczną mszy zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Suchcice i okolice” oraz zespół Ale Babki. Po mszy, w uroczystym pochodzie, przy dźwiękach orkiestry, uczestnicy wydarzenia prowadzeni przez poczty sztandarowe OSP, przeszli na Gminną Halę Sportową. Już po raz drugi, dzięki zaangażowaniu Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego, mieszkańcy Drużbic ponieśli wspólnie 50- cio metrową, biało-czerwoną.

W hali odbył się krótki koncert patriotyczny w wykonaniu orkiestry „Suchcice i okolice” oraz zespołu Ale Babki. Wójt Gminy Drużbice oraz przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Drużbicach Pani Aniela Książczyk wręczyli także upominki dla każdego koła, jako wyraz podziękowania za wspólne przygotowanie Festiwalu Gęsiny.

W tym roku KGW w Drużbicach ogłosiło także konkurs literacki na „Legendę o drużbickiej gęsi”, który skierowany był do uczniów szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Drużbicach okazali się bezkonkurencyjni, zajęli bowiem wszystkie miejsca na podium. I tak: III miejsce przypadło Zuzannie Buczyńskiej, II Tomaszowi Miłkowskiemu, I miejsce zajęła natomiast Zuzanna Nowak. Jury przyznało także dwa wyróżnienia dla: Filipa Ławińskiego ze Szkoły Podstawowej w Rasach oraz Wiktorii Świątkowskiej z ZSP w Drużbicach.

Tradycyjnie już podczas Festiwalu Gęsiny można było skosztować wyśmienitych rogali świętomarcińskich po drużbicku, którymi w tym roku częstowała sama Dorota Drużbicka! O tym skąd się wzięły i jaki jest sekret ich wypieku, przekonali się najmłodsi, którzy wzięli udział w warsztatach kulinarnych. Poprowadziła je Jagoda Grzejszczak, czyli Jagodowa Babeczka - autorka rogali.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania obchodów święta Niepodległości oraz Festiwalu Gęsiny za ogromne zaangażowanie i wspólnie działanie. Do zobaczenia za rok!