Już od pół wieku kultywują lokalne tradycje kulinarne i kulturowe przekazując je z pokolenia na pokolenie. Koło Gospodyń Wiejskich w Podstole w tym roku świętuje jubileusz 50- lecia swojej działalności.

Z tej okazji na placu przy strażnicy OSP w Podstole, w niedzielę 20 października, odprawiono mszę, której przewodniczył ks. proboszcz Bogusław Karbownik z parafii św. Floriana w Wadlewie.

Podczas części oficjalnej zaproszeni goście, członkinie innych kół gospodyń z terenu Gminy Drużbice raz mieszkańcy gminy wysłuchali historii powstania i działalności koła, które dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pań niejednokrotnie zdobywało laury podczas regionalnych konkursów kulinarnych i nie tylko.

- Jestem pełen podziwu dla Waszej pasji, pomysłowości, twórczości i wrażliwości. Dziękuję za pielęgnowanie lokalnych tradycji i dziedzictwa kulturowego. Jestem przekonany, że dotychczasowa działalność koła stanie się źródłem inspiracji dla młodego pokolenia, które już teraz może obficie czerpać z Waszej wiedzy i doświadczenia – podkreślał w swoim wystąpieniu Wójt Gminy Drużbice Tomasz Głowacki, który przekazał na ręce Przewodniczącej KGW w Podstole – Pani Grażyny Grąckiej – symboliczny czek na 1000 zł. Pieniądze zostaną wykorzystane na sfinansowanie warsztatów kulinarnych dla mieszkańców wsi Podstoła. W uroczystości udział wzięły również Pani Dorota Augustyniak – p. o. zastępcy Wójta Gminy Drużbice, Pani Julita Szmigielska – Sekretarz Urzędu Gminy oraz Pan Radosław Kamiński - p.o kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej, który również kwotą 500 zł wsparł organizację uroczystości.

50- lecie istnienia Koła Gospodyń Wiejskich w Podstole było doskonałą okazją do uhonorowania najstarszych członkiń stowarzyszenia. Kosze upominkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Bełchatowie otrzymały Panie: Lucyna Kardas, Zofia Wdowiak i Mirosława Wdowiak. Wspólne biesiadowanie umilała Kapela Ludowa z Orzku, a po części artystycznej goście mogli spróbować wyśmienitych potraw przygotowanych przez gospodynie, skosztować urodzinowego tortu i wpisać się do pamiątkowej kroniki. Na zakończenie obchodów jubileuszu przygotowano pokaz sztucznych ogni.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Drużbice oraz Starosta Powiatu Bełchatowskiego.