Piotrkowskie Termopile - tak mówi się o obronie Górach Borowskich (gm. Wola Krzysztoporska) , miejscu bohaterskiej i heroicznej walki stoczonej we wrześniu 1939 r. Co roku władze samorządowe, mieszkańcy i zaproszeni goście, w podobniosłej atmosferze oddają hołd poległym i pomordowanym. W obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i uczczenia pamięci żołnierzom ze zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego wziął udział także Wójt Gminy Drużbice Tomasz Głowacki.

Pod pomnikiem bohaterów odprawiono uroczystą mszę św., po której odczytano uroczysty apel i oddano salwę honorową. Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem bohaterów.

W bitwie na Górach Borowskich poległo aż 663 żołnierzy 2. Pułku Piechoty Legionów pod dowództwem płk. Ludwika Czyżewskiego.Była to jedna z największych biteww czasie kampanii wrześniowej 1939 r. Od 2 września pozycje obronne w Górach Borowskich stały się ważnym punktem strategicznym – hamującym ruch niemieckiego XVI Korpusu Pancernego na Piotrków Trybunalski-Bełchatów.